Do Bunkra!


Dzień Otwarty Bunkra Sztuki.

sobota, 14 lipca
Galeria Bunkier Sztuki
plac Szczepański 3a (mapa)


FACEBOOK
_____________________




Plan wydarzeń:

godz. 11 // Zbuduj sam miasto, które nie istnieje (facebook)

Warsztaty dla dzieci z Nicolasem Grospierre’em realizowane w oparciu o wystawę Miasto, które nie istnieje. Nicolas (Mikołaj) Grospierre to artysta, którego inspirują modernistyczne projekty architektoniczne (także takie, które nigdy nie zostały zrealizowane), blokowiska, a nawet książki dla dzieci. Najbardziej znane prace artysty to fotografie przedstawiające nieistniejące budynki i miasta. W trakcie spotkania zrealizujemy przestrzenne kolaże inspirowane pracami artysty (jak Volkenbrasil), złożymy papierowy model samolotu i pomożemy artyście zbudować na wystawie Duży dom.

godz. 12 // Diagram – instrukcja obsługi

Otwarte warsztaty. Przestrzeń pomiędzy wystawami Laury Paweli i Nicolasa Grospierre’a zostanie oddana widzom. Zapraszamy do współtworzenia projektu graficznego. Obejrzyj wystawy, poszukaj inspiracji, skonfrontuj swoje przemyślenia, wyraź opinię i utrwal ją. Krótki wstęp na temat teorii diagramów wygłosi Aneta Rostkowska.

godz. 14 // Spotkanie z artystą

Spotkanie z Nicolasem Grospierre’em na wystawie Miasto, które nie istnieje. Artysta opowie o swoim projekcie, wskaże źródła inspiracji, zada pytania publiczności. W czasie spotkania zainicjujemy warsztaty związane z pracą Duży Dom.
Na wystawie prezentowane są prace dokumentujące naszą współczesną architektoniczną rzeczywistość. To obiekty dziwolągi, modernistyczne monumenty, budowane w oparciu o idee architektury dla Nowego Człowieka, ale także budynki, w których mieszkamy, nasze domy, bloki i osiedla. Grospierre przygląda się im z podziwem i nostalgią. Niczym etnograf szuka sposobu na ich ponowne wykorzystanie. Praca Duży Dom to przestrzeń stworzona dla widza po to, by mógł wspólnie z innymi skonstruować swój własny blok z elementów, które nas otaczają, które widzimy na co dzień – fragmentów wielkiej płyty, okien, drzwi, betonowych ścian.


godz. 16 // Utopijne piękno matematyki

Czy w matematyce, najściślejszej ze wszystkich nauk ścisłych, istnieją utopijne teorie? A jeśli tak, czy można je matematycznie udowodnić? W swoim wystąpieniu dr Adam Roman przybliży słuchaczom utopijną ideę Davida Hilberta oraz opowie o tym, jak wpłynęła ona na rozwój matematyki.

godz. 18 // Szlakiem krakowskich utopii

Czy w Krakowie kryją się jakieś elementy utopii? Przekonajcie się o tym sami w trakcie spaceru. Przyjrzymy się zarówno architekturze odnoszącej się do utopijnych idei, jak i innym miejscom, w których realizowane są idealistyczne założenia. Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk, Anna Lebensztejn.
Spacerowano już po Krakowie szlakiem królów, kobiet, trasą uniwersytecką, żydowską czy też szlakiem ukrytych ogrodów. Tym razem Bunkier Sztuki zaprasza na spacer, którego temat nieco koliduje ze stereotypowym wizerunkiem Krakowa – siedliska konserwatyzmu. Postaramy się pokazać Wam bardziej alternatywną stronę miasta, wędrując trasą utopii. Na naszym szlaku przyjrzymy się najciekawszym zabytkom architektury XX wieku, odnoszącym się do idealistycznych założeń, zwrócimy uwagę na organizacje realizujące idee współpracy i sprawdzimy czy w Krakowie możliwe jest utopijne myślenie. Innymi słowy zobaczymy, jakie wymiary utopii można odnaleźć w Krakowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz